تبلیغات
فروش قالب های طراحی سایت با نازلترین قیمت - آسیب شناسی پروژه های بومی کشور در حوزه فناوری اطلاعات
 
درباره وبلاگ


فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و مدت 6 سال است که مدرس زبان انگلیسی هستم.
از سال 90 طراحی وب سایت را شروع کردام. هم اکنون به طراحی وب سایت و تغییر قالب های انگلیسی به فارسی مشغول هستم.
ایمیل: shaghayegh.juon@gmail.com
شماره کارت: 6104337977575487
بانک ملت بنام شقایق اصغرپورغفاری

مدیر وبلاگ : شقایق جون
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فروش قالب های طراحی سایت با نازلترین قیمت
لذت طراحی سایت را با احساس کنید
چند روز پیش خبری در رسانه ها منتشر شد، تحت عنوان سود گوگل از کاربران ایرانی از طریق موتور جستجو که در آن وضعیت موتورهای جستجوی بومی نیز بررسی شده بود که میتوانید در اینجا مشاهده نمایید. آنچه که به نظر من جای بحث بیشتر دارد، آسیب شناسی وضعیت فعلی اجرای پروژه های بومی کشور به صورت خاص در حوزه فناوری اطلاعات می باشد.

یک سئوال این است که اگر ما نیز موتور جستجویی دقیقا مشابه گوگل با امکانات فعلی داشتیم، آیا توان رقابت با گوگل را بدست می آوردیم؟
البته شاید کوتاه نظری باشد که در این بررسی از گوگل تنها موتور جستجوی آن را ببینیم! زیرا در پشت این موتور جستجو، مجموعه عظیمی از فناوری ها، مراکز داده، سرویس های سازمانی، دیدگاه های مدیریتی، پروژه های نوآورانه و ... وجود دارد.

تقریبا هر کدام از پروژه هایی که در گوگل، آن هم به عنوان یکی از شرکتهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات اجرا شده است، در ایران بعنوان یک پروژه بومی یا ملی مطرح شده است، نظیر ایمیل، موتور جستجو، مرورگر، مترجم و  ... !

و شرکت های بسیاری با صرف بودجه ها و حمایت های دولتی روی آنها کار می کنند ولی نتیجه موثری حاصل نمیشود.

پنج سال پیش گوگل 20000 کارمند داشت که در همان زمان اگر آن را با شرکت مخابرات ایران با 38000 کارمند که در آن زمان در حال خصوصی شدن نیز بود مقایسه کنیم، حدود 18000 نفر کمتر بود. بنابراین از نظر نیروی انسانی میتوانیم بگوییم از گوگل بسیار جلوتر نیز بود. لازم به ذکر است که گوگل در حال حاضر 50000 کارمند دارد که حدود 50 درصد آنها R&D هستند. شاید بتوان تفاوت اصلی را در نحوه مدیریت منابع انسانی دانست!

در اینجا سعی کردم تحلیل بیشتری روی خبر مربوط به موتورهای جستجوی بومی انجام دهم که شاید سبب آسیب شناسی بهتر این موضوع شود. بررسی اولیه روی موتورهای جستجوی داخلی، شامل نتایج زیر شد:


نام موتور جستجوی بومی

آدرس سایت

میزبان سایت در کشور

رتبه فعلی در Alexa

رتبه اعتماد از 10 *

حجم صفحه اول (KB)

متوسط زمان باز شدن (ثانیه)

استفاده از Google Analytics

جسجو

jasjoo.com

ایران

19739

6.53

124

4.5

بله

پارسی جو

parsijoo.ir

ایران

36910

5.42

71

4

خیر

سلام

salam.ir

ایران

41068

4.92

72

7

خیر

ریسمون

rismoon.com

آمریکا

227168

5.41

160

4.5

بله

دیتا یاب

datayab.com

کانادا

272461

3.37

15

2

خیر

گوگل

google.com

آمریکا

1

10

15

1.2

-

* رتبه گزارش شده برای اعتماد بر اساس تحلیل انجام شده در seomastering.com می باشد.


شاید اولین نکته قابل اشاره، میزبانی برخی پروژه های بومی در خارج از کشور می باشد که با نفس بومی بودن آنها سازگاری ندارد و نشان میدهد که سرویس های زیرساخت داخلی کشور هنوز به بلوغ کافی جهت ارائه بهینه خدمات در کشور نرسیده اند و سبب میشود در بسیاری از موارد سرویس دهندگان از خدمات خارج از کشور استفاده کنند. مثلا هزینه بالای پهنای باند و نبود SLA های ارتباطی از جمله این موارد است.

نکته دیگر استفاده از سرویس Google Analytics میباشد که توسط گوگل برای انجام کارهای تحلیلی هوشمند بر روی وب سایت ها ارائه شده است. استفاده از این سرویس سبب میشود بسیاری از اطلاعات تحلیلی سرویس های داخلی حتی اگر میزبانی آن در داخل کشور انجام شده باشد، مجدد در اختیار گوگل قرار گیرد!

نکته جالب این است که طی تحقیقی که در مرکز رایانش ابری دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت، مشخص شد که بیش از 80 درصد هزینه سرویس در مراکز داده کشور مربوط به پهنای باند است، در صورتیکه در خارج از کشور، این درصد مربوط به انرژی مصرفی در مرکز داده می باشد. بنابراین کاهش توان مصرفی مراکز داده خارج از کشور جزء چالش اصلی آنها می باشد، در صورتیکه این موضوع هنوز در ایران بدلیل هزینه بالای استفاده از فناوری موضوعیت پیدا نکرده است.

نکته قابل اشاره دیگر، مسائل فرهنگی و مدیریتی کشور در نگاه به پروژه های کلان و بومی است که به علت سفارشی بودن آنها، معمولا پروژه ها به صورت کوتاه مدت جریان پیدا میکنند، متوقف میشوند یا با صرف هزینه های زیاد دولتی برای مدتی استمرار پیدا می کنند تا در ارقام و آمار جلوه پیدا کنند. همانطور که در صحبت های سرپرست پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه فضای مجازی نیز آمده است که "قصدمان این است که شرکتهایی را برای پشتیبانی از سیستم عامل زمین شکل دهیم..." که موید همین مطلب است!

نکته دیگر این است که اصولا پروژه های فناوری اطلاعات باید با یک نگاه دراز مدت و در یک چرخه عمر متناسب با بلوغ فناوری مدیریت شوند. همانطور که شرکت هایی نظیر ماکروسافت، گوگل، سیسکو و ... سالهاست به بقای خود ادامه میدهند و با نوآوری چرخه عمر محصولات نرم افزای خود را مدیریت میکنند و ما شاهد نوآوری های بسیار از آنها هستیم. اما در محصولات داخلی تا کنون چنین رویکردی مشاهده نشده است و شرکت های مختلف متناسب با حمایت های دولتی بصورت موقت ایجاد میشوند و یا استراتژی خود را تغییر می دهند و تا زمانی که حمایت ها وجود داشته باشد ادامه پیدا می کنند. در نمایشگاه های مربوط به فناوری اطلاعات که هر ساله برگزار می گردد نیز شاهد هیچ نوآوری نیستیم. بطور خلاصه میتوان اینگونه گفت که در داخل کشور، توسعه پروژه های فناوری اطلاعات عموما متناسب با تخصیص بودجه های دولتی است.

همچنین میتوان گفت که تعریف چرخه کامل پروژه های توسعه ای فناوری اطلاعات در داخل دانشگاه ها معمولا امکان پذیر نمی باشد. بلکه با تحصیل دانش باید نمونه سازی در دانشگاه ها صورت بگیرد سپس این دانش در بخش صنعت به مرحله انبوه برسد تا دانشگاه فرصت داشته باشد بر روی حل مساله و مشکلات تمرکز کند و وارد روال های اجرایی تولید یک محصول و فروش آن نشود، چرا که بصورت ضمنی سبب توقف حرکت دانشگاه در کشف و حل مسائل جدید میشود.

بنده در سال گذشته و سال جاری بصورت مستقیم شاهد اجرای یکی از پروژه هایی بوده ام که از طرف صنعت در دانشگاه با هزینه نسبتا بالا تعریف شد، اما بدلیل نگاه سنتی صنعت به دانشگاه و عدم ثبات مدیر صنعت (که چند ماه پس از شروع پروژه تغییر کرد!) سبب میشد که برنامه ریزی دراز مدت برای حل مساله در دانشگاه مطرح نباشد و صرفا به نصب و راه اندازی چند نرم افزار اکتفا کنند. کاری که بدون تعریف این پروژه در دانشگاه و تنها توسط چند نیروی کارشناسی در خود صنعت قابل انجام بود!

ریشه یابی این موضوع ما را به فعالیت های داخلی دانشگاه ها نیز میرساند که در حال حاضر تنها برای ارتقای اساتید، یا افزایش شاخص های رشد علمی بصورت ظاهری، دانشجویان ملزم به ارائه مقاله ISI هستند، بدون اینکه موضوع پروژه آنها و اثربخشی آن اهمیتی داشته باشد. حتی بعد از پایان پروژه، تنها به نتایج مقالات ISI بعنوان مجوز دفاع از پروژه اکتفا میشود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 30 شهریور 1392 :: نویسنده : شقایق جون
نظرات ()
پنجشنبه 24 فروردین 1396 00:02
My family all the time say that I am wasting my time here
at web, except I know I am getting experience everyday by
reading such fastidious posts.
دوشنبه 21 فروردین 1396 00:32
Thankfulness to my father who shared with me
on the topic of this web site, this webpage is really amazing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر